Mezinárodní Dermální Institut Dermalogica ví přesně jak na to...
Vědci na Mezinárodním Dermálním Institutu zkoumali změny, k nimž dochází během stárnutí pleti. Avšak místo toho, aby se zaměřili na odstranění projevů stárnoucí pleti, snažili se přijít na to, jak se dají ovlivnit biochemické reakce, které těmto změnám předcházejí, nebo jak to udělat, aby k nim vůbec nedošlo. Výsledkem tohoto výzkumu byl zrod AGE Smart®, řady profesionálních a prodejních produktů, určených speciálně k léčbě a regulaci projevů stárnutí ve struktuře pleti a kontrole biologických procesů, které tyto změny způsobují. Všechny produkty AGE Smart® bojují proti třem hlavním příčinám stárnutí pleti:
3 biochemické reakce v pleti způsobující předčasné stárnutí:
ROS - Reaktivní formy kyslíku, tvorba volných radikálů
MMPs - Aktivace enzymů způsobující Metaloproteinázu v matrici škáry
AGEs - Vznik konečných produktů pokročilé glykace pleti
ROS
-
vznikají samovolně při běžném metabolismu kyslíku, jsou to drobné molekuly, vysoce reaktvní díky přítomnosti nespárovaných elektronů. Za ztížených klimatických podmínek může dojít k dramatickému nárůstu těchto forem a následně k poškození buněčných struktur. Tomuto jevu se říká "Oxadativní Stres", který je ve většině případů příčinou degenerativních poruch včetně stárnutí a nemocí.
-
napadají Lipidy: buněčné membrány, bariérové epidermální lipidy, proteiny a aminokyseliny, kolagen, melanin, enyzmy, DNA a RNA
-
napadají Buněčné struktury: t-buňky, keratinocyty, melanocyty, langerhansovy buňky a fibroblasty
AGE Smart® likviduje volné radikály pomocí:
Camellia Sinensis - Bílý čaj
Protein soji luštinaté
Hořečnatá sůl vitaminu C (MAP) - forma vitaminu C rozpustná ve vodě
Genistein
Tocopheryl Acetate - vitamin E
MMPs
-
Za rozpad kolagenu a elastinu je zodpovědná činnost enzymů - MMP. Studie dokázala, že UV záření aktivuje tyto enzymy. Při aktivaci těchto enzymů dochází v mezibuněčné matrici škáry ke kolagenáze, elastáze a hyaluronidáze (rozpadu kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové). Dlouhodobá činnost těchto enzymů vede k přeuspořádání a shlukování kolagenu a elastinu a následnému rozpadu typické struktury pleti, který vede ke snížení její elasticity a pevnosti.
AGE Smart® kontroluje enzymy a zpomaluje procesy rozpdau pomocí:
Dipotassium Glycyrrhizate - lékořice
Palmitol Tripeptid - 5
Retinyl Palmitát
Kvasnicový extrakt
Camellia Sinensis - Bílý čaj
Protein soji luštinaté
Hořečnatá sůl vitaminu C (MAP) - forma vitaminu C rozpustná ve vodě
AGEs
-
U kolagenu a elastinu v těle velice snadno dochází k chemické reakci zvané glykace. Tato reakce je ne-enzymatická. Glukoza, která dodává energii buňkám, může také reagovat s proteiny (například kolagenem) a tím dojde ke vzniku konečných produktů pokročilé glykace (AGEs) a volných radikálů (ROS), které přispívají k nežádoucímu příčnému vázání proteinových vláken, ztrátě elasticity a změnám ve škáře spojeným s procesem stárnutí.
-
Po svém vzniku AGEs aktivují v pleti receptor a vytvoří celek zaný "Receptor-AGE" (RAGE), který signalizuje buněčné procesy spojené se záněty a následným onemocněním.
AGE Smart® zamezuje spárování cukru s proteinem pomocí:
Polypeptid Argininu/lyzinu Glukosamin
Kyselina chlorovodíková
Protein soji luštinaté
Genistein
Specializované produkty systému AGE smart® pro předčasně stárnoucí pleť - zde
Vrásky, změna pigmentace, ztráta elasticity- to vše jsou změny spojené se stárnutím. Změny pleti spojené s věkem jsou ovlivněny dvěma faktory:
1.Biologické stárnutí určeno geneticky, známé jako vnitřní faktory, je možné ovlivnit pouze do omezené míry zdravým životním stylem a správnou životosprávou
2. Fotostárnutí je proces způsobený světlem, známé jako vnější faktory, se naopak dá předcházet téměř stoprocentně.
Změny spojené se stárnutím pleti:
Hyperpigmentace/Hypopigmentace
Pigmentové skvrny vznikají v důsledku nesprávné činnosti melanocytu, k níž dochází v důsledku nadměrného slunění. Kromě tvorby tmavých skvrn dochází často k hypopigmentaci vyvolané ztrátou melanocytů. Při 30. roce života každých 10 let ubyde 6-8% melanocytů, což vede k bledší barvě pleti. S úbytkem melanocytů následně ubývá melaninu, který chrání pokožku před UV zářením. Výsledkem je skvrnitá pleť s tmavšími a světlejšími místy.
Imunita Pleti
Na melaninu jsou závislé i jiné buňky v pokožce, s jeho úbytkem ztrácíme také Langerhansovy buňky (strážci imunitního systému), které pomáhají bránit tělo před patogeny vstupujícími do těla přes pokožku. To může mít za následek výskyt nádorového bujení.
Teleangiektázie
stav kdy dochází k úplné ztrátě barvy pleti a současně se na pleti objevuje zvýšený počet rozšířených cév, které jsou v důsledku tenčící se pleti dobře viditelné.
Dehydratace, zvýšená tvorba vrásek
S věkem přicházejí také některé patrné změny v nejsvrchnější vrstvě pokožky, zvané stratum corneum. Studie prokázaly úbytek množství vody v této vrstvě, což je pravděpodobně způsobeno úbytkem lipidů. Výsledkem je nedostatečná schopnost vázat a udržovat vodu a výskyt jemných vrásek a šupinek. Další změnou ve stratum corneum jsou patrnější nerovnosti na povrchu kůže, pleť je méně hladká a méně zářivá.
Zpomalení buněčné obnovy
Podle studií se mezi 30. a 50. rokem života zpomaluje rychlost obnovy epidermisu na 30 až 50%. Lékaři tvrdí, že u starších pacientů se pokožka po dermabrazivním vyhlazujícím ošetření obnoví za dvakrát delší dobu než u mladších pacientů.
Nedostatečné prokrvování a degenerace tloušťky pleti
Hlubší vrstvy buněk mezi škárou a pokožkou jsou tvarovány do výstupků, jakoby prstů. Nejviditelnější změnou ve struktuře pokožky je zplošťování těchto výstupků. S postupem věku dochází k zhoršení vyživování mezi škárou a pokožkou, podle odborníků je zplošťování těchto výstupků příčinou toho, proč se říká, že se pokožka s přibývajícím věkem "ztenčuje"
Pomalejší Biosyntéza Proteinů
K většině změn spojených věkem, dochází ve škáře, která může ztratit 20 až 80 % své tloušťky. Děje se tak v důsledku změn ve fibroblastech (buňky tvořící kolagen) a biosyntéze elastinu a glykosaminoglykanu. Mění se tedy rychlost tvorby elastinu a kolagenu a zároveň uspořádání proteinů, na kterém závisí struktura pleti.
Úbytek glykosaminoglykanů (GAG)
Tím jak pleť stárne, ubývá mezibuněčné hmoty a mění se distribuce GAG, jako je kyselina Hyaluronová. Tento úbytek je nejčastější příčinou dehydratace a "splasknutí", což často přisívá k tvorbě vrásek a ztrátě elasticity.
Vrstvy pokožky
Čerpáno z Wikipedie:
Epidermis je rozdělená do mnoha vrstev. Rozlišují se:
-
Stratum disiunctum – v histologické terminologii se takto označují zrohovatělé buňky oddělené od stratum corneum (artefakt způsobený zpracováním materiálu)
-
Stratum corneum (tloušťka 0,01 až 0,04 mm) – Vrstva odumřelých a plně keratinizovaných buněk, vlastní kožní bariéra.
-
Stratum lucidum – tenká eosinofilní vrstva; dobře zřetelná v tlustém typu kůže (dlaně, chodidla), špatně zřetelná až nezřetelná v tenkém typu kůže (rty, víčka).
-
Stratum granulosum – 3–5 vrstev plochých buněk se zrny keratohyalinu; již nejsou mitoticky aktivní.
-
Stratum spinosum – několik vrstev buněk s vysokým stupněm proteosyntézy; buňky jsou stále mitoticky aktivní a mají velmi dobře vyvinuté spojovací komplexy.
-
Stratum basale – 1 vrstva nízkých cylindrických buněk; jedná se o kmenové buňky kůže, jsou mitoticky velmi aktivní.
(Stratum basale a spinosum se pro svou mitotickou aktivitu nazývají stratum germinativum).